środa, 15 kwietnia 2020

Baśń z "h" i "ch" w tle


CEL: POZNAMY ZASADY PISOWNI "CH" I "H".

NACOBEZU: 
1. Znam i stosuję zasady pisowni "ch".
2. Wyjaśniam, czemu piszę "ch".
3. Bawię się słowami.

NA DOBRY POCZĄTEK: PRZECZYTAJ TEKST:

Wczoraj czytałam książkę o smokach, księżniczkach, elfach i o macosze Hannie marzącej o przygodach. Miała czułki jak mucha i nikt jej nie słuchał.  Pewnego dnia schodziła po schodach z dachu, bo chciała zebrać chabry, hiacynty i róże, by podarować bukiet małej musze harcującej na chmurze.  Upadła na piach z hałasem. A tu pies chart szedł obok tymczasem. Podszedł bohatersko do macochy i podał jej łapę. Chcecie, żart to czy nie żart, wiele hartu ma pies chart. A działo się to, niech każdy mi wierzy, w mieście Chełmie,  gdzie każdy strażak chodzi w hełmie. A historia ta, choć nieprawdziwa, ortograficzne zagadki ukrywa.

WIEM, ŻE TEKST NIE JEST ZBYT MĄDRY.

W ZESZYCIE WYPISZ WSZYSTKIE SŁOWA, W KTÓRYCH ZNALAZŁAŚ / ZNALAZŁEŚ LITERKĘ "H" LUB "CH".

W PODRĘCZNIKU (STR. 239) - PRZECZYTAJ NOWĄ WIADOMOŚĆ. DOWIESZ SIĘ, KIEDY PISZEMY "CH".

CZAS NA ĆWICZENIA. Wykonaj ćwiczenia w zeszycie (ćw. 1 i 2, str. 239).

PRZYJRZYJ SIĘ JESZCZE RAZ SWOIM WYRAZOM ZAPISANYM W ZESZYCIE. ZNAJDŹ WYRAZY Z "CH" I UZASADNIJ ICH PISOWNIĘ. SWOJE PRZEMYŚLENIA ZAPISZ. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, wróć do zasad z Nowej Wiadomości. Podzielisz się swoją pracą na lekcji on-line. Jeśli nie możesz w niej uczestniczyć, prześlij zadanie do 16.04.

A TERAZ ZADANIE DLA CHĘTNYCH: Co łączy pary: chart - hart, Chełm - hełm? Czy znasz inne przykłady tego typu par wyrazowych?


2 komentarze: