https://pl.pinterest.com/pin/363665738644389019/visual-search/ |
NACOBEZU:
1. Znam krótką historię mojego hymnu.
2. Wiem, czym jest hymn.
3. Wyjaśniam niejasne.
4. Rozpoznaję rytm w wierszu.
5. Szukam informacji.
NA DOBRY POCZĄTEK: Przypomnij sobie, w jakich sytuacjach śpiewamy hymn i jak należy się wtedy zachować?
Zapamiętaj, że początek naszego hymnu brzmi:
"Jeszcze Polska nie zginęła,
kiedy my żyjemy",
a nie, jak niektórzy mylnie sądzą : "póki my żyjemy".
OBEJRZYJ HISTORIĘ STAREGO WIARUSA i PRZECZYTAJ KRÓTKĄ HISTORIĘ HYMNU POLSKIEGO I W DOWOLNEJ FORMIE ZRÓB NOTATKĘ W ZESZYCIE O NASZYM HYMNIE.
Dawno, dawno temu w roku 1795 Polska na 123 lata zniknęła z mapy światy. To był bardzo trudny czas, który nazwano rozbiorami naszego kraju, ponieważ nasi sąsiedzi podzieli Polskę między siebie. Polacy to jednak bardzo waleczny naród. Wiele razy podejmowali próby odzyskania wolności. U boku Napoleona Bonapartego we Włoszech powstały Legiony Polskie. Jednym z założycieli legionów był generał Henryk Dąbrowski, którego znacie z naszego hymnu. Autorem słów do najważniejszej pieśni Polaków jest Józef Wybicki. Napisał swój tekst we włoskim miasteczku Reggio nell’Emilia. Wydarzenie to miało miejsce w 1797 roku. O melodii wiemy tyle, że nie udało się ustalić autora, a muzyka przypomina ludowego mazurka. "Pieśń Legionów Polskich" powstała, by przypomnieć żołnierzom, że Polska ma wspaniałą historię oraz by zagrzewać do walki o wolność. Bardzo szybko stała się popularna w całej Europie. A po odzyskaniu niepodległości (1918) pieśń stała się oficjalnym hymnem (pieśń patriotyczna) Polski (1927).
PRZECZYTAJ TEKST HYMNU (podręcznik s. 155) i ODPOWIEDZ NA PYTANIA:
- Z ilu zwrotek składa się nasz hymn?
- Jak w pieśni nazywa się zwrotka, która się powtarza?
- Sprawdź, ile jest sylab w każdym wersie w pierwszej zwrotce?
- Przeczytaj nową wiadomość (s.157), dzięki której dowiesz się, czym jest RYTM.
- Jakie elementy budują rytm w "Mazurku Dąbrowskiego"?
- Kto jest PODMIOTEM LIRYCZNYM (osobą/osobami) w wierszu. Skąd to wiemy?
- Kto jest adresatem wiersza?
WYJAŚNIAMY NIEJASNE. Na lekcji on-line opowiemy sobie, co znaczą trudne słowa, których już dziś nie używamy: przewód, zabór, jeno, pono, tarabany oraz odkryjemy, że zapisy przejdziem, będziem, złączym nie są błędami.
KTO JEST KIM I O CZYM MOWA? Na lekcji on-line opowiemy sobie, kim był Stefan Czarniecki, Henryk Dąbrowski, Józef Wybicki, Napoleon Bonaparte. Wyjaśnimy również do jakich wydarzeń z historii Polski nawiązują słowa hymnu.
JEŚLI CHCESZ POZNAĆ WIĘCEJ TAJEMNIC HYMNU ZAJRZYJ: http://know-howhistoria.pl/10-faktow-polski-hymn/. MOŻESZ TEŻ ODWIEDZIĆ MUZEUM HYMNU
CZAS NA ZADANIE PODSUMOWUJĄCE. Sprawdź, czy znasz tajemnice naszego hymnu (https://www.eduelo.pl/). Masz czas do 14 maja. Powodzenia!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz